Informacja dotycząca obowiązku złożenia deklaracji, związanego z zakwaterowaniem na nieruchomości obywateli Ukrainy na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 888) obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje:
1) w przypadku nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy - za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec;
2) w przypadku nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy - za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości powstały odpady komunalne.
3) nieruchomości, na których znajduje się domek letniskowy, i inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe - opłata za każdy pojemnik wytworzonych w danym miesiącu odpadów komunalnych zgodnie z zapisami regulaminu ucpg.
W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana. Deklaracje indywidualne należy składać do Związku Międzygminnego „Eko – Przyszłość” w Nowej Soli ul. Arciszewskiego 10, 67-100 Nowa Sól, a w przypadku wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej zmiany należy bezzwłocznie zgłaszać u zarządcy nieruchomości zgodnie z przyjętymi przez zarządcę zasadami (np. na oświadczeniach).
Prawidłowe zakwalifikowanie danej nieruchomości, na której zakwaterowano obywateli Ukrainy należy do właściciela nieruchomości (oświadczenie w deklaracji), albowiem każda z sytuacji może być inna i posiadać odmienne cechy wpływające na właściwy sposób zakwalifikowania danej nieruchomości i wybór formy opłaty (może to być nieruchomość zamieszkała lub nieruchomość, na której powstają odpady komunalne, a nie zamieszkują mieszkańcy).
W przypadku nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy (zamieszkałej) opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami. W przypadku pytań i wątpliwości dotyczących nieruchomości zamieszkałych należy kontaktować się z Referatem Biuro Obsługi Klienta Związku Międzygminnego „Eko-Przyszłość” tel. 68 452 12 35.
W przypadku nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, w tym nieruchomości letniskowe/rekreacyjne, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn zadeklarowanej liczby pojemników lub worków, przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przez zadeklarowaną liczbę pojemników lub worków rozumie się iloczyn liczby pojemników lub worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz liczby ich opróżnień lub odbiorów wynikającej z częstotliwości odbioru odpadów komunalnych. W przypadku pytań i wątpliwości dotyczących nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne należy kontaktować się z Referatem Ochrony Środowiska Związku Międzygminnego „Eko-Przyszłość” tel. 68 452 12 37.