Wójt Gminy Nowa Sól i Marszałek Województwa Lubuskiego zapraszają do udziału w badaniach profilaktycznych!
Jeśli jesteś mieszkańcem, osobą pracującą lub uczącą się w gminie Nowa Sól, możesz skorzystać z BEZPŁATNEGO BADANIA KOLONOSKOPOWEGO w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze!
Zgłoś chęć udziału w badaniu do Urzędu Gminy Nowa Sól tel. (68) 387 20 16. Oddzwonimy do Ciebie z informacją o terminie badania i jeśli chcesz, zawieziemy Cię na nie! Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca 2023 r., w godzinach pracy urzędu!
- Badając się dbamy nie tylko o siebie, ale również o naszych bliskich. Reagujmy, nim będzie za późno! – zachęca wójt Izabela Bojko i dodaje – wychodzimy naprzeciw tym mieszkańcom, którzy mają utrudniony dostęp do środka transportu. Wystarczy zarejestrować się na badanie przez nasz urząd gminy i zgłosić chęć skorzystania z darmowego dowozu. Resztą się zajmiemy!
Jakie są objawy raka jelita grubego?
Rak jelita grubego zazwyczaj początkowo nie daje żadnych objawów. W późniejszym okresie mogą pojawić się:
- obecność krwi w stolcu
- anemia (niedokrwistość)
- ubytek masy ciała
- zaburzenia rytmu wypróżnień
- ból brzucha
Kto może skorzystać z badania?
• wszystkie osoby w wieku 50– 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny.
• osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
• osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.
• osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.
Jak się przygotować na badanie?
- pięć dni przed badaniem wyeliminuj z diety owoce pestkowe i ziarna
- dzień przed badaniem możesz zjeść jedynie lekkie śniadanie po nim, aż do badania, przyjmuj jedynie lekkie klarowne płyny (sok, kawa, herbata, bulion)
- w dniu poprzedzającym badanie rozpocznij przyjmowanie preparatu oczyszczającego zgodnie z instrukcją dołączoną do leku (preparat otrzymasz po zakwalifikowaniu na badanie)
- podczas przygotowywania się do badania można dodatkowo pić wodę lub herbatę
- osoby regularnie zażywające leki przyjmują je zgodnie z zaleceniem lekarza